Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je nezhubné ochorenie prostaty pri ktorom dochádza k zväčšovaniu prostaty nadbytočným zmnožením buniek prostaty. Výskyt benígnej hyperplázie prostaty je veľmi častý. Takmer každý druhý muž starší ako 50 rokov má nejaké príznaky BHP. Prevláda názor, že keby sa po sedemdesiatom roku života nechali vyšetriť všetci muži, bola by až 90-percentná šanca, že by sa u nich potvrdila benígna hyperplázia prostaty. Pri tomto ochorení dochádza k zväčšeniu svalovo-väzivovej a žľazovej časti prostaty. Pre vznik ochorenia sú nevyhnutné dva faktory, ktoré musia byť prítomné a to vek a testosterón.

Zmnoženie buniek prostaty je spôsobené zvýšeným množstvom dihydrotestosterónu v krvi, čo je vysoko aktívna forma testosterónu. Množstvo dihydrotestosterónu v prostate sa vekom zvyšuje a zapríčiňuje rast buniek prostaty. Následne dochádza k zväčšovaniu prostaty a môže vzniknúť benígna hyperplázia prostaty. Prostata rastie, nadmerne sa napínajú jej svalové vlákna, stláča močovú rúru a vzniká niekoľko príznakov typických pre toto ochorenie. Medzi najčastejšie príznaky patrí: zvýšená frekvencia močenia a to i v noci, bolestivé močenie s pocitom pálenia, vymočenie malého množstva moču a nutkanie na močenie. V dôsledku útlaku močovej rúry a močového mechúra vznikajú príznaky ako prerušované močenie, slabý prúd moču, odkvapkávanie po vymočení, alebo nemožnosť vymočiť sa vôbec.

Ochorenie môže skončiť závažnými komplikáciami ako sú infekcie močových ciest, tvorba kameňov a znížená funkcia obličiek. Benígna hyperplázia prostaty nikdy nevedie ku vzniku rakoviny prostaty, môže sa však vyskytovať súčasne s rakovinou prostaty. Cieľom liečby benígnej hyperplázie prostaty je zmiernenie príznakov, prevencia ich progresie a redukcia komplikácii. Liečba je farmakologická s použitím syntetických preparátov, ale aj výťažkov z liečivých rastlín a chirurgická.

V posledných rokoch sa mnoho štúdií venuje účinkom fytochemikálii obsiahnutých v zelenine, ovocí a liečivých rastlinách. Je preukázané, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú krížokvetú zeleninu, ako je brokolica, kapusta, kel, karfiol, a iné majú významne nižší výskyt niektorých typov zhubných nádorových ochorení. Táto zelenina obsahuje množstvo látok, ktoré priaznivo pôsobia na bunky v ľudskom organizme. Jednou z nich je aj Indol-3-karbinol. Ten pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu, priaznivo ovplyvňuje hormonálny metabolizmus, napomáha zabraňovať rastu a podporuje zánik nádorových a ľudským papilomavírusom zmenených buniek. Indol-3-karbinol má tiež antioxidačné a antiaterogénne účinky.

Preventívna prehliadka mužov po 40 roku života je najlepším spôsobom predchádzania nielen benígnej hyperplázie prostaty ale aj karcinómu prostaty.