Cysta je nádor obklopený obalom s riedkym alebo hustým obsahom. Či je cysta zhubná alebo nezhubná sa dá zistiť až odberom vzorky tkaniva a príslušným vyšetrením.

Cysty sa môžu vytvárať na rôznych orgánoch v ženskom tele dôsledkom rozličných príčin. Veľmi často sa tvoria na vaječníkoch a označujú sa ako cysty ovárií. Druhým orgánov v ženskom tele, ktorý býva často postihnutý tvorbou cýst sú prsia. V tomto prípade hovoríme o mastopatii.

Cysta vaječníka (cysta ovária), cysty vaječníkov (cysty ovárií)

Na základe mechanizmu vzniku rozdeľujeme cysty vaječníkov na funkčné a retenčné. Postihnuté bývajú takmer vždy pohlavne zrelé ženy s vrcholom krátko po puberte a v prechode.

Retenčné cysty vznikajú zadržiavaním sekrétu žliaz. K retenčným cystám patria tzv. dermoidálne cysty, čo sú vrodené vývojové anomálie, ktoré môžu obsahovať chlpy, maz, chrupkové, kostné tkanivo a aj zuby. Tieto cysty sú primárne nezhubné a môžu dosahovať veľkosť 25 cm. Najčastejšie sa objavujú u dievčat pred dosiahnutím puberty a u mladých žien.

Funkčné cysty tvoria väčšinu cýst na vaječníkoch. Môžu vznikať v dôsledku normálnych zmien na vaječníkoch spôsobených hormónmi. Častejšie sa však objavujú v súvislosti s narušenou hormonálnou rovnováhou alebo ako vedľajšie účinky hormonálnej  liečby. Najčastejšími funkčnými cystami sú folikulárne, luteálne a cysty žltého telieska. Osobitnou formou funkčných cýst sú polycistické ovária. Ďalším ochorením, ktoré môže viesť k tvorbe cýst je endometrióza. Cysty pri endometrióze sa nazývajú čokoládové, pre svoj charakteristický vzhľad, ktorý vzniká v dôsledku zakrvácania do cýst.

Vaječníkové cysty nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti. Ak nejaké spôsobujú tak k nim patria: nepríjemné bolesti a zväčšenie brucha, nepravidelná a problematická menštruácia, napr. veľmi silné krvácanie alebo vynechávanie menštruácie, bolesti pri pohlavnom styku, nezvyčajný rast ochlpenia, zhrubnutie hlasu a iné znaky z prevahy mužských hormónov. Prasknutie cysty sa prejaví bolesťami brucha, ktoré môže vystreľovať do pleca, dostavuje sa nevoľnosť, vracanie a v ťažkých prípadoch aj šok.

Liečba cýst závisí od typu cýst. Dermoidálne a veľké endometriózne cysty sa odstraňujú operačne. Polycystické ovária sa liečia hormonálne, prípadne sa prevádza čiastočné operatívne odstránenie. Funkčné cysty si v zásade nevyžadujú liečbu, pretože často vymiznú spontánne. Liečba je potrebná, ak ide o nemiznúce cysty, sú prítomné komplikácie a silné ťažkosti a pri opätovne sa objavujúcich cystách po prechode.

Prevencia spočíva v správnej životospráve s obmedzením prijímania niektorých druhov potravín a v príjme niektorých látok , ktoré sa javia efektívne v prevencii ale aj v zmiernení tvorby niektorých druhov cýst . V rámci správnej životosprávy sa odporúča:

  • Znížiť spotrebu tuku.
  • Pokúsiť sa odstrániť príjem rafinovaných cukrov, výrobkov z bielej múky v strave.
  • Zvýšiť príjem vlákniny v potrave.
  • Zvýšiť príjem sóje a rýb.
  • Zvýšiť príjem oleja z ľanových semienok.

V rámci príjmu niektorých látok, ktoré sa ukázali ako účinné pri odstraňovaní niektorých cýst na vaječníkoch a pri zmierňovaní bolesti vaječníkov sa odporúča:

  • Indol-3-carbinol a / alebo diindolylmethane